Vinyl Top 20 / Grudzień 2019

Grudzień minął bez większych zawirowań, co w pełni odzwierciedla poniższe zestawienie. Na szczycie listy ponownie Simply Red i Jeff Lynne’s E.L.O. Jedyna grudniowa nowość znalazła się na miejscu trzecim. Przyznam szczerze, że najnowszy album Coldplay totalnie mnie zaskoczył. Po poprzednim, „A Head Full of Dreams”, niczego już nie oczekiwałem. W zasadzie nie nosiłem się nawet z zamiarem przesłuchania nowej płyty. Tymczasem zespół powtórzył manewr z 2014 roku, gdy po miałkim „Mylo Xyloto” wydał przepiękny zestaw zatytułowany „Ghost Stories”.

„Everyday Life” to album refleksyjny, na którym właściwe utwory poprzeplatane są dźwiękowymi motywami z nienakręconych jeszcze filmów i miniaturami oddalonymi od stadionowych piosenek tak dalece, jak to tylko możliwe. Pewnie kolejnej płyty Coldplay znowu nie da się słuchać, ale jeśli co drugi album będzie przynosił muzykę formatu „Everyday Life”, to trzeba będzie zaakceptować podwójne oblicze grupy.

Wciąż jeszcze nieznana jest data premiery przygotowywanej płyty Pearl Jam. Pojawiły się plotki, że zespół ogłosi ją w połowie stycznia, a sam album ukaże się pod koniec marca. Póki co mamy pewność, że grupa pojawi się na Starym Kontynencie na przełomie czerwca i lipca tego roku. Wśród czternastu zaplanowanych koncertów znalazł się także występ w Krakowie (13 lipca). Spory wybór mają także fani, którzy nie są przywiązani do polskich lokalizacji, bo tegoroczna trasa skupiona jest w znacznej mierze w naszej części Europy. Najciekawiej zapowiadają się dwa koncerty na zakończenie tournee w Amsterdamie oraz koncert w Kopenhadze, przypadający w przeddzień dwudziestej rocznicy tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2000 roku podczas koncertu Pearl Jam na festiwalu w Roskilde.

1. Simply Red „Blue Eyed Soul” (2019)
2. J. Lynne’s E.L.O. „From Out Of Nowhere” (2019)
3. Coldplay „Everyday Life” (2019)

4. The Cure „Anniversary: 1978-2018 Live In Hyde Park In London” (2019)
5. U2 „No Line On The Horizon”
6. D. Bowie „Serious Moonlight Live 83”
7. Sade „Lovers Live”
8. L. Gallagher „Why Me? Why Not.” (2019)
9. The Beach Boys „Greatest Hits”
10. R. Humeau „Mousquetaire #2”
11. U2 „War”
12. Led Zeppelin „In Through The Out Door”
13. The Levellers „Glastonbury 94” (2019)
14. D. Bowie „Scary Monsters (And Super Creeps)”
15. INXS „Live Baby Live Wembley Stadium” (2019)
16. P. Gabriel „So”
17. M. Kane „Coup de Grace”
18. Duran Duran „Medazzaland”
19. The Doors „Morrison Hotel”
20. Red Box „Chase The Setting Sun” (2019)