Dzień (rockowych) Kobiet! Część 3.

By nie popaść w śpiączkę wspomnę o Skin. Szczerze powiedziawszy, nie przepadam za Skunk Anansie, ale jest jeden numer, który rozwala mnie dokumentnie. To „Spit You Out”. Rozpoczyna się niepozornie, wręcz nudno, ale refren to kipiący energią rockowy wymiatacz, medalista olimpijski w rockowej wadze półciężkiej. W nagraniu utworu udział wzięli również muzycy Shaka Ponk, w którym śpiewa Samaha Sam, francuska odpowiedź na… Skin. Skoro jesteśmy przy kooperacjach, czy ktoś pamięta jeszcze Therapy? Na „Troublegum” (1994), najlepszej płycie zespołu, jest utwór zatytułowany „Lunacy Booth”. Główny wokal należy do Andy’ego Cairnsa, ale towarzyszy mu niezwykle emocjonalna Lesley Rankine z pisanego małą literą ruby. Jeden kawałek z damskim wokalem godny polecenia mają także w swoim repertuarze Szwedzi z Whale. Nie macie pojęcia, kto to taki? No jasne, że nie macie. Zwłaszcza, jeśli urodziliście się po 90. roku. Całość tego, co do zaproponowania ma zespół, możecie sobie odpuścić, ale, gdy włączycie na cały regulator „Hobo Humpin’ Slobo Babe”, nie będziecie mogli usiedzieć na miejscu. Przekaz wzmacnia teledysk z przechadzającą się z lizaczkiem, na tle żużlowych hałd, wokalistką Cią Soro.

Kopalnią pop-rockowych hitów przez całą ostatnią dekadę XX wieku była dyskografia The Cranberries, z nieodżałowaną Dolores O’Riordan. Znając wyłącznie „Zombie” można się poczuć wprowadzonym w błąd, co nie zmienia faktu, że trudno nie ulec urokowi Żurawinek. Równie miłe dla ucha są nagrania The Cardigans, w którym rolę wokalistki pełniła śpiewająca delikatnym, niemal dziecięcym, głosem Nina Persson. Podobnie delikatnie potrafi zaśpiewać w niektórych utworach Sonic Youth Kim Gordon. Chyba najfajniej wychodzi jej to w kawałkach z „Rather Ripped” (2006). W ostrzejszej odsłonie Kim można usłyszeć chociażby w „Kool Thing” z „Goo” (1990).

Tak przeskakuję po bardziej współczesnych wykonawcach i za moment umkną mi klasyczne już płyty. „Rumours” (1977) i „Tango In The Night” (1987) Fleetwood Mac wypełnione są fantastycznymi piosenkami. W obłędnie przebojowym „Go Your Own Way” Stevie Nicks i Christine McVie śpiewają w chórkach, ale w „Seven Wonders” i „Everywhere” obie pełnią rolę głównych wokalistek. Która bardziej wam się spodoba, zależy tylko od was. Na rodzimym podwórku w latach 80. był jeden zespół z kobiecym głosem, o którym można powiedzieć, że był światowego formatu. W stosunku do twórczości Maanamu z tamtego okresu jestem niemal całkowicie bezkrytyczny. Najbardziej w pamięć wbiły mi się album „O!” (1982), z uruchamiającym wyobraźnię „Pałacem na piasku”, i Kora jadąca pustym tramwajem ulicami szarej Polski w teledysku do utworu „Lucciola” z trochę niedocenionej płyty „Mental Cut”.

Skupiając się na śpiewających dziewczynach nie można zapomnieć o tych, które nie stoją przy mikrofonie. Co ciekawe, często są to basistki. Przykładowo wymienię tylko D’arcy Wretzky z oryginalnego składu The Smashing Pumkins, Estelle Humeau, siostrę wokalisty francuskiego Eiffel, czy Zię McCabe z The Dandy Warhols. I tak pewnie mógłbym w nieskończoność, co skończyłoby się obłędem i niezamieszczeniem tekstu w sieci. Już teraz do głowy przychodzą mi kolejne nazwy, nazwiska i pseudonimy. Jakie? Anna Calvi, Suzane Vega, Elastica, Gossip, Yeah Yeah Yeahs, 7 Year Bitch, Sleater-Kinney, Sinead O’Connor. To się nigdy nie skończy. Bez kobiet rock byłby po prostu nudny.

Playlista:

Joan Jett & The Blackhearts „Cherry Bomb”
Joan Jett & The Blackhearts „I Love Rock’N’Roll”
The Kills „Fuck the People”
The Dead Weather „I Feel Love (Every Million Miles)”
Babes In Toyland „Sweet ’69”
Hole „Violet”
Melissa auf der Maur „Taste You”
Indochine „Le grand secret”
PJ Harvey „Down By The Water”
PJ Harvey „The Sky Lit Up”
Garbage „Supervixen”
Garbage „I Think I’m Paranoid”
Morcheeba „Trigger Hippie”
Morcheeba „Shoulder Holster”
Massive Attack „Sly”
Massive Attack „Teardrop”
Skunk Anansie feat. Shaka Ponk „Spit You Out”
Therapy? „Lunacy Booth”
The Cranberries „Zombie”
The Cardigans „My Favorite Games”
Whale „Hobo Humpin’ Slobo Babe”
Fleetwood Mac „Go Your Own Way”
Fleetwood Mac „Everywhere”
Fleetwood Mac „Seven Wonders”
Maanam „Zamek na piasku”
Sonic Youth „Reena”
The Ting Tings „That’s Not My Name”
Bikini Kill „Feels Blind”
Le Tigre „Hot Topic”
L7 „Shitlist”