Vinyl Top 20 / Lipiec 2018

1. Stereophonics „Keep Calm and Carry On”
2. U2 „Live at The Madison Square Garden 1987”
3. P. Gabriel „Secret World Live”
4. D. Matthews Band „Come Tomorrow”
5. P. Gabriel „Us”
6. B. Sprinsteen & The E Street Band „Live In Melbourne 2014”
7. Nine Inch Nails „Add Violence”
8. Pink Floyd „Delicate Sound of Thunder”
9. Nine Inch Nails „Bad Witch”
10. INXS „Live at Barker Hangar 1993”
11. Florence + The Machine „High As Hope”
12. Pearl Jam / Eddie Vedder „Eddie Sings The Doors and Other Greats”
13. N. Young & Crazy Horse „Ragged Glory”
14. Ramones „Leave Home”
15. INXS „Elegently Wasted”
16. INXS „Fool Moon Dirty Hearts”
17. Arctic Monkeys „Tranquility Base Hotel + Casino”
18. Helloween „Live In The U.K.”
19. L. Gallagher „As You Were”
20. The Cult „Love”

Wakacje osiągnęły półmetek i to widać na liście. Kiedy indziej na szczyt mogłaby się wspiąć płyta Stereophonics, w dodatku żadna najnowsza propozycja, ale album sprzed niemal 10. już lat. „Keep Calm and Carry On” nie jest uważana za szczytowe osiągniecie zespołu, ale opinie krytyków niewiele mnie interesują, gdy sprzeczne są z moimi odczuciami. Sięgnąłem po płytę pod wpływem znakomitego koncertu na mediolańskim I-Days Festival, od którego muzyka Walijczyków nie może się ode mnie odczepić.

Wciąż nie mogę się uwolnić także od Petera Gabriela. Urok płyt nagranych przez wokalistę z Genesis, z dzisiejszej perspektywy, trudno dostrzec, ale „So” i „Us”, pomimo upływu wielu lat od premiery, nie zestarzały się w najmniejszym stopniu. To płyty, które stanowią znakomity przykład osiągnięcia artystycznego połączonego z wielkim potencjałem komercyjnym. Ten okres w karierze Petera Gabriela znakomicie podsumowuje koncertowy album zatytułowany „Secret World Live”. Zapis wideo ukazuje pełen rozmachu spektakl muzyczny, ale odarta z obrazu ścieżka dźwiękowa robi nie mniejsze wrażenie. Gabrielowi towarzyszą muzycy z najwyższej półki, wystarczy wspomnieć grającego na basie Tony’ego Levina i perkusistę Manu Katché.

Do rozpoczęcia europejskiej części trasy koncertowej U2 pozostał już niecały miesiąc. Czas, w którym brakuje premier jest znakomitym momentem na reedycje. Pod koniec lipca ukazały się w końcu na winylu długo oczekiwane albumy „Achtung Baby” i „Zooropa”. Niewiarygodny sukces „The Joshua Tree” pchnął U2 w stronę brzmieniowych eksperymentów. „Achtung Baby” dziś uważana jest przez wielu za szczytowe osiągnięcie Irlandczyków, ale w 1991 roku singel „The Fly” wywołał u słuchaczy szok tak duży, że sprzedaż albumu ledwo osiągnęła połowę wyniku poprzedniczki. Gdyby U2 byli pracownikami korporacji, zostaliby zwolnieni i zastąpieni kimś młodszym, pełnym werwy, ale w latach 90. to oni stali na czele świetnie prosperującego przedsiębiorstwa, wciąż mając artystycznie jeszcze wiele do powiedzenia. Pomijając walory estetyczne, nowe winylowe wydania „Achtung Baby” i „Zooropy” przynoszą doznania dźwiękowe pozwalające muzykę U2 odkryć na nowo i choć na chwilę zapomnieć o trzech ostatnich albumach grupy.

Playlista:

Stereophonics „She’s Alright”
Stereophonics „Trouble”
Stereophonics „Uppercut”
P. Gabriel „Steam” („Secret World Live”)
P. Gabriel „Digging in the Dirt” („Secret World Live”)
P. Gabriel „Sledgehammer” („Secret World Live”)
U2 „Zoo Station”
U2 „The Fly”
U2 „Ultraviolet (Light My Way)”
U2 „Acrobat”
U2 „Zooropa”
U2 „Numb”
U2 „Dirty Day”