Bootleg Top 20 / Wrzesień 2021

Jesień można uznać za rozpoczętą. Pojawiają się daty premier nowych płyt. Kosmicznie, pod względem dźwiękowym, zapowiada się nowy album Coldplay, świetnie prezentują się także fragmenty nowej płyty Duran Duran. Po ostatniej płycie Alice In Chains, single promujące nadchodzący solowy album Jerry’ego Cantrella zdają się wskazywać na powrót muzyka do formy. Już drugi kawałek wrzucił do sieci Guns N’Roses. Trochę chyba Axl przeciągnął decyzję o reaktywacji zespołu w częściowo oryginalnym składzie. Nowe utwory to poddane recyklingowi utwory stworzone w czasach przygotowywania albumu „Chineese Democracy”, który z Guns N’Roses miał dokładnie tyle wspólnego, co Chiny z demokracją właśnie. Muzycznie, może poza brzmieniem, brak nowej muzyce zespołu świeżości, choć pewnie wielu powie, że przecież trudno było się spodziewać czego innego.

Nadchodząca jesień to dwa, wyczekiwane przeze mnie z niecierpliwością, wydawnictwa koncertowe. Pierwszym jest legendarny koncert Oasis zarejestrowany w Knebworth, w 1996 roku. Oszczędzę sobie kombatanckich wspomnień o tym, jak przyklejony do radia nagrywałem transmisję na kasetę magnetofonową, grożąc śmiercią domownikom włączającym światło. Nawet nie będę tłumaczył, skąd ten zakaz. Oasis byli wówczas u szczytu popularności. Kończąc promocję „(What’s the Story) Morning Glory?” zgromadzili w miejscu słynnego festiwalu rekordową publiczność, dając dwa koncerty z rzędu. Drugim wydawnictwem jest kolejna rocznicowa edycja „Nevermind” Nirvany. Przy okazji dwudziestej rocznicy obszerny box wypełniały głównie nagrania demo i alternatywne miksy, rzucające nieco inne światło na wypełniające płytę kompozycje. Dopełnieniem całości był występ zarejestrowany w Paramount Theatre w Seattle, w Halloween 1991 roku, a więc nieco ponad miesiąc po premierze albumu. Tegoroczne wydawnictwo uzupełni oficjalną koncertową dyskografię grupy aż o cztery kolejne płyty. Nie tylko posłuchać, ale i obejrzeć będziemy mogli koncert zarejestrowany w amsterdamskim klubie Paradiso, 25 listopada 1991 roku. Później, już tylko ze słuchawkami na uszach, przenieść się będziemy mogli do Del Mar w Kalifornii (28 grudnia 1991 roku), Melbourne w Australii (1 lutego 1992 roku) i Tokyo (19 lutego 1992 roku).

Mimo panującej na świecie sytuacji, odbywa się coraz więcej koncertów. Po wydaniu w marcu 2020 roku albumu „Gigaton” muzycy Pearl Jam utknęli w blokach startowych. Nie odbył się żaden z kilkudziesięciu zaplanowanych koncertów mających promować płytę w Stanach Zjednoczonych i Europie. W obozie zespołu działo się jednak wiele. „Painted Shield”, sygnowany nazwą album grupy, w której udziela się Stone Gossard, solowa płyta Jeffa Amenta, ścieżka dźwiękowa do filmu „Flag Day”, zapowiedziana singlem premiera trzeciego albumu Eddiego Veddera. No właśnie, „Long Way” dość powszechnie wzbudził, delikatnie mówiąc, niechęć wśród fanów Pearl Jam. Cóż, z przyjemnością ogłoszę się liderem opozycji, nawet jeśli miałbym w niej tkwić sam, a z ostateczną oceną wstrzymam się do chwili, gdy usłyszę cały album. Gdy to piszę, data premiery nie jest jeszcze znana. W tej chwili najważniejszy wydaje się powrót Pearl Jam do koncertowej aktywności. Pierwszy raz od września 2018 roku grupa zaprezentowała się szerokiej publiczności na scenie Sea Hear Now Festival, wykonując na żywo utwory z albumu „Gigaton”. Dostępne w internecie nagrania pokazują zespół w dobrej formie, nowy materiał sprawdza się na koncertach, a rozszerzenie koncertowego składu o wywalonego z Red Hot Chili Peppers Josha Klinghoffera dodało muzyce Pearl Jam świeżości. Pozostaje mieć nadzieję, że grupa kontynuować będzie wydawanie oficjalnych bootlegów i za kilka tygodni dane nam będzie posłuchać nowych nagrań koncertowych w dobrej jakości.

A teraz już podsumowanie września.

1. Soundtrack „Flag Day” (2021)
2. Ray Wilson „The Weight Of Man” (2021)
3. Jake Bugg „Sutarday Night, Sunday Morning” (2021)
4. U2 „Live At The Apollo” (2021)
5. Royal Blood „Typhoons” (2021)

6. The Rolling Stones „Sticky Fingers”
7. Richard Ashcroft „Natural Rebel”
8. Depeche Mode „Exciter”
9. Aerosmith „A Little South Of Sanity”
10. Ament „I Should Be Outside” (2021)
11. Pearl Jam „Ten”
12. The Beatles „1962-1966”
13. Iron Maiden „Senjutsu” (2021)
14. Red Box „Chase „The Setting Sun”
15. The Vaccines „Back In Love City” (2021)
16. MC Solaar „Prose Combat”
17. Shaggy „Boombastic”
18. Pearl Jam „Gigaton”
19. Soundgarden „Louder Than Love”
20. Fleetwood Mac „Tango In The Night”

= =

28. Crowded House „Dreamers Are Waiting” (2021)

41. The Stranglers „Dark Matters” (2021)
42. Gojira „Fortitude” (2021)

55. Tomahawk „Tonic Immobility” (2021)