Jerry Cantrell „Brighten”

Jerry Cantrell to główny kompozytor Alice In Chains. Było tak za czasów, gdy wokalistą był Layne Staley, jest tak i dziś, gdy rolę frontmana pełni William DuVall. Cantrell, jak sam podkreśla w wywiadach, nie różnicuje pracy nad muzyką w zależności od tego, czy tworzy na potrzeby zespołu, czy z zamiarem wydania muzyki pod własnym nazwiskiem. O tym, że nie jest to czcze gadanie przekonać się można od pierwszych taktów otwierającego płytę „Atone”. Posępny śpiew, mroczny podkład i charakterystyczne zaśpiewy w refrenie. Bez żadnych korekt mógłby to być utwór rozpoczynający kolejną płytę Alice In Chains. W tym samym klimacie utrzymany jest utwór tytułowy.

O żadnym zaskoczeniu nie może być także mowy, gdy w „Prism Of Doubt” i „Black Hearts And Evil Done” wyraźnie pobrzmiewa country. Przecież Alice In Chains ma w swym dorobku fenomenalne EP-ki „SAP” i „Jar Of Flies”, prezentujące akustyczne, momentami wręcz folkowe, oblicze zespołu na długo przed występem w ramach serii MTV Unplugged. Do tych płyt odwołuje się „Siren Song”, zwłaszcza w pierwszej, delikatnej części. Z kolei, mocarny riff otwierający „Had To Know” wydaje się idealnym początkiem koncertu, ale o atrakcyjności utworu przesądza coś innego. Początkowo niezbyt narzucające się partie klawiszy, mniej więcej w połowie numeru zaczynają decydować o jego wyjątkowym charakterze. To oczywiście tylko smaczek, ale jeszcze raz pokazujący, jak silne piętno na tworzonej przez siebie muzyce odciska Jerry Cantrell. Muzyce, której nie da się pomylić z czymkolwiek innym. Bez cienia wątpliwości jesteśmy świadkami powrotu Cantrella do formy po nieudanym, nudnym, albumie Alice In Chains sprzed trzech lat.

Nieco ponad czterdzieści minut nowej muzyki gitarzysty Alice In Chains idealnie wypełni płytę winylową, tyle, że, póki co, poza oficjalnym sklepem artysty, album jest nie do dostania na żadnym z fizycznych nośników, kupić można wyłącznie pliki cyfrowe. Sądzę jednak, że „Brighten” słuchane w streamingu wyłącznie zaostrzy u fanów apetyt na kupno płyty w niedalekiej przyszłości.