Bootleg Top 20 / Styczeń 2022

Styczeń jest z reguły miesiącem, w którym, po jesiennej nawałnicy, ukazuje się niewiele nowości. Przynajmniej do marca w moim podsumowaniu trafiają się one niezwykle rzadko. Tym razem jest nieco inaczej, bo pierwsza premiera, na którą czekałem, pojawiła się już na początku roku. Czwarty solowy album Milesa Kane’a początkowo mnie rozczarował, ale byłem na to przygotowany, bo zapowiadające płytę single wyraźnie wskazywały na kierunek obrany przez byłego wokalistę The Rascals. „Change The Show” to wycieczka do lat 50. i 60., więcej tu odniesień do soulu i muzyki popularnej tamtego okresu, aniżeli do rocka. Samo w sobie nie jest to zniechęcające, ale najbardziej odpowiada mi Miles Kane w odsłonie gitarowej i tych gitarowych, pełnych żaru, numerów nic nie zastąpi, ale i nową propozycję artysty da się oswoić.

Ostatni album Foo Fighters mnie nie przekonuje. Wróciłem do niego po kilkukrotnym obejrzeniu, udostępnionego na oficjalnym profilu grupy, koncertu z nowojorskiej Madison Square Garden. Poza zestawem greatest hits, zespół wykonuje materiał z promowanej płyty, który w warunkach koncertowych zyskuje w stosunku do studyjnych pierwowzorów. Centralną postacią Foo Fighters niezmiennie pozostaje Dave Grohl. Widowisko, niemal pozbawione atrakcyjnych elementów wizualnych, pozwala skupić się na tym, co najważniejsze. Niemal trzy godziny muzycznej uczty zmierza, jak zwykle w przypadku Foo Fighters, ku nieśmiertelnemu „Everlong”.

Trudno wytłumaczyć, dlaczego The Beatles kazali czekać na oficjalne wydanie słynnego koncertu na szczycie budynku mieszczącego siedzibę należącej do muzyków firmy Apple aż 53 lata. Jak wielu fanom nie dane było dożyć tej premiery, nigdy się nie dowiemy. Ci, którzy doczekali, mogą cieszyć się zapisem całego dachowego występu, ale tylko w streamingu. Co do wydania materiału na nośnikach fizycznych, na razie cisza. Udostępnienie archiwalnego materiału związane jest z premierą serialu dokumentalnego zatytułowanego „The Beatles: Get Back”, który w sprzedaży pojawi się na DVD/BR pod koniec lutego.

1. The Rolling Stones „Dirty Work”
2. Soulsavers „Imposter”
3. Jerry Cantrell „Brighten”
4. Duran Duran „Astronaut”
5. Miles Kane „Change The Show” (2022)
6. Foo Fighters „Live at Madison Square Garden (June 20, 2021)”
7. Foo Fighters „Medicine At Midnight”
8. ABBA „Voyage”
9. Iron Maiden „Senjutsu”
10. AC/DC „Power Up”
11. MC Solaar „Paradisiaque / MC Solaar”
12. The Beatles „The Rooftop Performance” (2022)
13. Myslovitz „Miłość w czasach popkultury”
14. Air „Moon Safari”
15. Fisz Emade Tworzywo „Ballady i protesty”
16. Izrael „Życie jak muzyka (Live 93)”
17. Zaz „Isa”
18. Soundtrack „Flag Day”
19. Manchester Orchestra „A Black Mile To The Surface”
20. Eels „Extreme Witchcraft” (2022)