BOOTLEG TOP 20 / MAJ 2022

Maj za nami. Zimno. Na szczycie listy nowa płyta Arcade Fire. Singlowe „The Lightning” wywołały dreszcz i sprawiły, że nie mogłem się doczekać premiery płyty. Gdy usłyszałem ją po raz pierwszy, poczułem rozczarowanie, ale „WE” to płyta podstępna, wystarczy tylko dać jej szansę, bo nowa muzyka Arcade Fire pochłania bez reszty. Na marginesie już tylko dodam, że w „Unconditional II (Race and Religion)” pojawia się sam Peter Gabriel.

Coś zacięło się natomiast w sprawnie działającym niegdyś The Black Keys, nawet jeśli nie liczyć poprzedniej płyty z bluesowymi smętami. Najnowsza, „Dropout Boogie”, ma fajne momenty, ale tylko tyle. Otwierający płytę „Wild Child” jest całkiem dobry, ale w porównaniu z „Go”, czy „Lonely Boy”, wypada blado. Cukiereczkiem na osłodę jest „Good Love” z gościnnym udziałem Billy’ego Gibbonsa z ZZ Top.

Trzeci solowy album przygotował Liam Gallagher. Młodszy z braci Gallagherów ma wszystko, rockowy, zadziorny, wokal i bardziej rockowy od brata wygląd. Zachowuje się też bardziej rockowo, co w tym konkretnym przypadku oznacza, że wygaduje większe głupoty. Noelowi w zasadzie już przeszło, Liam się nie poddaje. Liamowi brakuje tylko jednego, talentu do pisania piosenek. Ale z tym przecież można sobie bez problemu poradzić. Na poprzednich albumach efekt był bardzo dobry. Liam kontynuował drogę, którą podążał Oasis, to Noel na solowych albumach poszukiwał i eksperymentował. Być może i Liamowi zamarzyło się, by trochę pokombinować, bo jeden z krytyków napisał, że nowe wydawnictwo to najbardziej eksperymentalny album muzyka. Tego przymiotnika nie dało się użyć bardziej nieadekwatnie. Na „C’mon You Know” nie ma grama eksperymentów, jest zaledwie kilka nowych dźwięków, których wcześniej w muzyce Liama nie słyszeliśmy. Na liście płac widnieje za to ponad piętnastu współautorów i producentów. O ile płyta brzmi dobrze, to o samych utworach można powiedzieć już tylko to, że są nudne, bez pomysłów na melodie. Jedynym numerem przyspieszającym bicie serca jest singlowy „Everything’s Electric”. Na szczęście dla stęsknionych za Liamem, cz Oasis, równocześnie z nowym albumem ukazało się nowe wydawnictwo koncertowe wokalisty. Podwójny winyl zawiera rejestrację koncertu, który odbył się na barce płynącej po Tamizie 5 grudnia 2020 roku. Złośliwi powiedzą, że szkoda, że Liam nie spłynął do morza, pozostali, jak ja, będą cieszyć się wykonanymi na żywo, choć oczywiście bez udziału publiczności, klasykami Oasis i kilkoma numerami z pierwszych solowych płyt Liama.

Na koniec jeszcze tylko wspomnę o dwóch płytach, które ukazały się w maju. Painted Shield, poboczny projekt Stone’a Gossarda, gitarzysty Pearl Jam, na drugiej płycie prezentuje muzykę zbliżoną do tej z debiutu. Muzycy grają bez ciśnienia, nie wysilili się nawet wymyślając tytuł, bo ograniczyli się do „2”. Próbując zobrazować zawartość płyty i zachęcić do jej przesłuchania napiszę, że Painted Shield wypełnia w jakimś stopniu pustkę po Brad. Wtajemniczeni będą oczywiście wiedzieć, o co chodzi, niewtajemniczeni będą mieli to gdzieś.

Absolutnie zaskoczył mnie natomiast nowy album Shaggy’ego. Produkcja Stinga nie dziwi, bo panowie współpracują już od jakiegoś czasu, ale słuchając „Com Fly Wid Mi”, nie patrząc na okładkę, dopiero na wysokości „Under My Skin” zorientowałem się, że płyta wypełniona jest utworami Franka Sinatry. Świadczy to o tym, że Shaggy podszedł do klasyków na nowo, przepuszczając je przez regga’owy filtr. Całość jest na tyle intrygująca, że nawet, jeśli krzywicie się na dźwięk pseudonimu muzyka, posłuchajcie „Com Fly Wid Mi” przynajmniej raz.

1. Arcade Fire „WE” (2022)
2. The Rolling Stones „Live At The El Mocambo” (2022)
3. Placebo „Never Let Me Go” (2022)
4. The Black Keys „Dropout Boogie” (2022)
5. Band Of Horses „Things Are Great” (2022)
6. Jack White „Fear Of The Dawn” (2022)
7. Eddie Vedder „Earthling” (2022)
8. Painted Shield „2” (2022)
9. Miles Kane „Change The Show” (2022)
10. The Waterboys „All Souls Hill” (2022)
11. Liam Gallagher „C’mon You Know” (2022)

12. The Clash „Combat Rock”
13. Midnight Oil „Resist” (2022)
14. David Bowie „Aladdin Sane”
15. Sanah „Uczta” (2022)
16. Florence + The Machine „Dance Fever” (2022)

17. Suede „Coming Up”
18. Joe Strummer and The Mescaleros „Rock Art And The X-Ray Style”
19. Royal Blood „Typhoons”
20. Liam Gallagher „Down By The River Thames” (2022)

= = = = =

22. Eddie Vedder & The Earthlings Live At Beacon Theater, NYC, 04-02-2022 (2022)
23. Archive Call To Arms & Angels (2022)

32. Scorpions Rock Believer (2022)

35. Yard Act The Overload (2022)
36. Red Hot Chili Peppers Unlimited Love (2022)

40. Cypress Hill Back In Black (2022)

56. Shaggy Com Fly Wid Mi (2022)