Bootleg Top 20 / czerwiec 2023

Czy ze znakomitych składników można przyrządzić danie, którego nie da się jeść? Oczywiście, że tak. Takim muzycznym daniem jest najnowszy album Extreme. Po 15. latach Gary Cherone i Nuno Bettencourt ponownie połączyli siły pod starą marką. I na tym zdaniu należałoby zakończyć, ale poczuwam się do obowiązku, by ostrzec wszystkich tych, których właśnie marka może skusić do sięgnięcia po „SIX”. To płyta, bez której światowa fonografia bez problemu by sobie poradziła. Czasem zastanawiam się, czy po zarejestrowaniu utworów muzycy naprawdę nie słyszą, że powstało coś, czego nie da się słuchać? Nuno Bettencourt jest wirtuozem gitary, Gary Cherone jest znakomitym wokalistą, ale utwory, które przygotowali na najnowszy album są zwyczajnie słabe. Na całej płycie jest dosłownie kilka momentów, w których odbija się echo dawnej świetności. Przy okazji „SIX” dotarło do mnie jednek, że kompletnie nie znam się na rzeczy. W poprzednim numerze Teraz Rocka, który z przyzwyczajenia wciąż kupuję, recenzent napisał, że to najlepszy album Extreme, obok „Pornograffiti” i „III Sides To Every Story”, z kolei w lipcowym ktoś inny określił płytę mianem „extremalnie udanego powrotu”.

Na pierwszym miejscu podsumowania Dave Matthews Band. Długo nie mogłem wyrobić sobie zdania na temat „Walk Around The Moon”, w końcu stwierdziłem, że jest to płyta nierówna, ale jednak dająca się słuchać z przyjemnością. Świetny album wysmażył po raz kolejny Rival Sons. Zespół czerpie nieustannie z klasyki gatunku, zeppelinowe bębny i potężne riffy znać na odległość, ale nie ma w tym tandety, którą słychać u Grety Van Fleet (zespół niestety wciąż się nie rozpadł i wydał właśnie nową płytę). No i fantastyczny, soulowy, wokal Jaya Buchanana. Swego czasu byłem na koncercie Rival Sons we Wrocławiu, ale występ ten mnie nie porwał. Dwa kolejne, w tym warszawski, na którym na żywo wybrzmiała w całości fenomenalna płyta „Feral Roots”, niestety musiałem odpuścić. Tym razem musi się udać. Zespół pojawi się w październiku w Poznaniu, a najlepsze jest to, że już zapowiedział premierę kolejnego albumu, zatytułowanego „Lightbringer”, który ukazać ma się jeszcze w tym roku.

Było oczywiste, że Taylora Hawkinsa będzie musiał za bębnami w Foo Fighters zastąpić perkusista o wielkim nazwisku. Padło, jak obstawiałem, na Josha Freese’a, znanego ze współpracy z Nine Inch Nails, Stingiem, The Offspring i wieloma innymi. Oczywiście na „But Here We Are” ciężką robotę odwalił Dave Grohl. Sama płyta prezentuje dobry, średni, poziom, dostarcza do koncertowego repertuaru kilka krzykliwych numerów („Rescued”, tytułowy i „Nothing At All”), kilka spokojniejszych („The Glass” i „Show Me How”) i jeden monstrualny, dziesięciominutowy („The Teacher”). Fajna rockowa płyta na lato, ale za dziesięć lat nie będzie wyróżniana w dyskografii zespołu w jakiś szczególny sposób.

Zmarła Tina Turner. Cokolwiek by na jej temat nie napisać, to wszystko już zostało napisane. Zamiast sięgnąć po składankę z największymi przebojami, przypomniałem sobie ścieżkę dźwiękową do filmu „Cruella”. Tina śpiewa na niej tylko dwie cudze kompozycje, których autorów wspominać nie trzeba („Whole Lotta Love” i „Come Together”), ale robi to w iście mistrzowski sposób.

Guns N’Roses dali koncert na jednym z najważniejszych światowych festiwali, na brytyjskim Glastonbury. Lokalna prasa okrzyknęła występ najgorszym w historii legendarnej imprezy. Znając skłonność dziennikarzy do przesady odpaliłem dostępny w sieci, kończący set, „Paradise City” z gościnnym udziałem Dave’a Grohla. Wszystkich chętnych uprzedzam, że robią to na własną odpowiedzialność. Tego już nie będzie można odzobaczyć, jak mawia młodzież. Rozsądniejszym, nie pozostawiającym cienia żenady, wydaje się sięgnięcie do archiwum i słuchanie wydanych wraz z reedycją „Use Your Illusion” koncertów z epoki, zarejestrowanych w Las Vegas i Nowym Jorku.

1. Dave Matthews Band „Walk Around The Moon” (2023)
2. Rival Sons „Darkfighter” (2023)
3. Foo Fighters „But Here We Are” (2023)
4. Noel Gallagher’s High Flying Birds „Council Skies” (2023)
5. Simply Red „Time” (2023)
6. Queens Of The Stone Age „In Times New Roman…” (2023)
7. Garbage „Witness To Your Love” (2023)
8. Depeche Mode „Memento Mori” (2023)

9. Tom Petty & The Heartbreakers „Live At The Fillmore, 1997”
10. Soundtrack „Cruella”
11. Peter Gabriel „3: Melt”
12. Gorillaz „Cracker Island” (2023)
13. The National „First Two Pages Of Frankenstein” (2023)

14. Various Artists „Motown Greatest Hits”
15. Arctic Monkeys „The Car”
16. Bully „Lucky For You” (2023)
17. Armia „Live Przystanek Woodstock”
18. Guns N’Roses „Live In New York, Ritz Theater, 1991”
19. Interpol „Turn On The Bright Lights”
20. Billy Joel „River Of Dreams”

= = = =

22. Christine And The Queens „Paranoia, Angels, True Love” (2023)
23. Peppa’s Club „The Album” (2023)
24. Pink Floyd „The Dark Side Of The Moon (Live at Wembley 1974)” (2023)

34. Suzane Vega „Back In Old Amsterdam” (2023)

38. 3rd Secret „2nd 3rd Secret” (2023)