bootleg top 20 / kwiecień 2022

Początek roku obfituje w premiery i trend ten zdaje się niezagrożony. Sporym zaskoczeniem okazała się najnowsza płyta Midnight Oil, zatytułowana „Resist”. To jeden z tych albumów, które na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniają, a jednak ciągnie słuchacza ku kolejnym odsłuchom. Aż nie do wiary, że sześćdziesięciodziewięcioletni Peter Garrett, po wielu latach spędzonych w ławach parlamentu i na ministerialnych stanowiskach w Australii, potrafi zaśpiewać z takim żarem. Znakomity start zaliczyli debiutanci z Yard Act. „The Overlord” odwołuje się do estetyki post-punku w sposób pełen energii i świeżości, nie popadając w banał i proste naśladownictwo. W dodatku sporo tu melodii.

Rozczarowujący okazał się najnowszy album White Lies. Pierwszy singel zapowiadający płytę, „Am I Really Going to Die”, zaostrzał apetyt, jednak całość okazała się niezbyt strawna. Podobnie ocenić należy pierwszy od 18. lat album Tears For Fears, zatytułowany „The Tipping Point”. Muzycy zdecydowali się na powrót po wielu latach nieobecności, ale do żadnego z wcześniejszych albumów nie zbliżyli się nawet o milimetr.

3rd Secret to supergrupa, którą utworzyli Kim Thayil (Soundgarden), Krist Novoselic (Nirvana), Matt Cameron (Soundgarden, Pearl Jam), Bubba Dupree (Void) oraz Jennifer Johnson i Jillian Raye. Debiutancki album przygotowywany był w tajemnicy i został wydany bez żadnych zapowiedzi. Niestety, na elektryzującym składzie zespołu zakończyć należy ekscytację, gdyż muzyka nie powoduje najmniejszej ekscytacji. Czasem słychać nieśmiałe nawiązania do grunge’owej estetyki, ale po tej klasie muzykach należałoby się spodziewać czegoś więcej.

Wygląda na to, że w tym miesiącu głównie marudzenie, to jeszcze na koniec polski akcent. Nową płytę, w starym składzie, wydał T. Love. Wypuszczony jako pierwszy numer „Pochodnia” zdradzał nowy, popowy, kierunek obrany przez zespół. Całość mocno odwołuje się do brzmień z lat 80., szkoda tylko, że więcej tu słychać Papa Dance, niż klasyków epoki.

1. Eddie Vedder „Earthling” (2022)
2. Jack White „Fear Of The Dawn” (2022)
3. Band Of Horses „Things Are Great” (2022)
4. Placebo „Never Let Me Go” (2022)
5. Midnight Oil „Resist” (2022)

6. Simple Red „Farewell: Live In Concert at Sydney Opera House”
7. Red Hot Chili Peppers „Unlimited Love” (2022)
8. Miles Kane „Change The Show” (2022)

9. Soundtrack „Cars”
10. 3rd Secret „3rd Secret” (2022)
11. Def Leppard „Adrenalize”
12. Roxy Music „Avalon”
13. Death Cab For Cutie „Live From Palace Theatre”
14. Radiohead „Live In Berlin 2016”
15. Zaz „Paris”
16. Archive „Call To Arms & Angels” (2022)
17. The Clash „Live At Shea Stadium”
18. The Mysterines „Reeling” (2022)
19. Tears For Fears „The Tipping Point” (2022)

20. Die Fantastischen Vier „MTV Unplugged”

= = = =

23. Budgie „Live Flight” (2022)

25. T. Love „Hau! Hau!” (2022)

27. Yard Act „The Overload” (2022)